پرشين بلاگ فرزند ماست ! :

PB_logo.jpg
يكي از مؤسسين پرشين‌بلاگ: پرشين بلاگ مثل فرزند ماست. درست است که هم اکنون سرپرستي آن را مجموعه ديگري به عهده دارد، ولي نمي‌توانيم نسبت به آن بي‌توجه باشيم. دورادور گاهي اوقات به ملاقاتش مي‌رويم وآرزو داريم بهتر و بزرگ‌تر شود.
پرشين بلاگ فرزند ماست!
گفت‌وگو با موسسين پرشين بلاگ (بنيانگذاران نخستين سرويس وبلاگ فارسي: عطا خليقي سيگارودي، مهندسي مكانيك دانشگاه خواجه نصير، سن: 28 سال - بهرنگ فولادي، مهندسي مكانيك دانشگاه خواجه نصير، سن: 27 سال - سهند قانون، مهندسي پزشكي دانشگاه آزاد، سن: 25 سال)


محمود اروج‌زاده
يادم هست چند روزي بيشتر از به راه افتادن اولين سرويس وبلاگ فارسي نگذشته بود كه توانستيم قراري در دفتر ماهنامه دنياي كامپيوتر و ارتباطات بگذاريم و با سه جوان مؤسس اين سرويس به گپ‌وگفت بپردازيم. دو چيز از همان ابتدا كاملا عيان بود، اول نوعي نگراني و دلشوره كه به وضوح در آنها ديده مي‌شد(و شايد اگر به واسطه دانشگاه مشتركمان نبود هرگز اين قرار جور نمي‌شد) و دومي چيزي كه شايد در هيچكدام به چشم نمي‌آمد: توجه به عمق كاري كه انجام شده يعني نخستين سرويس جدي فارسي و قابل اعتنا در پهنه وب، كه به زودي خواهد توانست افزايش شمار وبلاگ‌هاي فارسي را روي يك منحني نمايي بيندازد. شايد مي‌بايست مدت‌ها مي‌گذشت تا همگان بدانيم كه داشتن خلاقيت و جسارت در چند نفر، و رفتنشان به كام خطر و سختي، چه ميوه شيريني را نصيب ديگران مي‌كند. حالا و با گذشت چهار سال از اين اتفاق، باز هم همان‌ها و به همان بهانه دور هم جمع شديم تا دوباره از همان روزها بگوييم،(البته سهند قانون در هنگام گفت‌وگو در دسترس نبود). اين گفت‌وگو را بگذاريد به حساب اداي دين به سه جواني كه اين قدم شجاعانه را برداشتند. ما به اين انگيزه‌ها و شجاعت‌ها بسيار نيازمنديم. (اين گفت‌وگو در شماره آتي ماهنامه دنياي كامپيوتر و ارتباطات منتشر خواهد شد)

• چهار سال از اولين گفت‌وگوي ما مي‌گذرد كه در شماره نهم ماهنامه دنياي كامپيوتر و ارتباطات هم منتشر شد. حالا بيشتر مايلم به چگونگي شروع كارتان و انگيزه‌ها و ادامه آن بپردازيم. آن موقع شما كه هم دانشگاه بوديد چطور با سهند آشنا شديد؟
عطا: در آن زمان بهرنگ درگير سربازي بود و سهند هم دانشجو بود، قبلا سه نفري با هم پروژه مشتركي نداشتيم ولي من با بهرنگ پروژه‌اي داشتيم که يک سايت براي کنکوري‌ها بود که سوال، درس و آزمون را به دانش آموزان ارائه مي‌داد، آنجا با برادر سهند و سپس با خود سهند آشنا شديم. پيشنهاد اوليه براي سرويس وبلاگ را سهند داد، در ابتدا چيزي بود مانند Movabletype ، يعني يك CMS براي نصب و استفاده روی وب سايت شخصی. بعدش پيشنهاد دادم که اين ايده به يک سرويس تبديل شود و با بچه‌ها تقسيم کار شد و هر کسي بررسي چند قسمت را به عهده گرفت.

• كي ايده راه‌اندازي پرشين بلاگ به ذهنتان رسيد؟ وبلاگ مديران نشان مي‌دهد كه اولين پست شما در 21 خرداد 1381 منتشر شده است...
بهرنگ: سايت از اول خرداد آماده بود، ولي كار آماده‌سازی ساب‌دامين‌ها در حال انجام بود.
عطا: چند دامنه بود مثل «پرشين وبلاگ» و «فارسي بلاگ» و...

• پيشنهاد دامنه «پرشين بلاگ» از چه كسي بود؟
عطا: از بهرنگ بود، آن نوشته صفحه اول «وبلاگ چيست»(كه الآن ديگر نيست) كه خيلي جاها به عنوان تعريف وبلاگ استفاده مي‌شد هم نوشته بهرنگ بود، من هنوز طرح‌ها و كاغذهاي اوليه و اتودها را دارم. بنر اصلي بالاي صفحه كار سهند بود، که البته آخزين نسخه را من با سهند تغيير داديم تا به تمپليت صفحه بخورد. تمپلت صفحه را هم من طراحي كرده بودم

• چرا اصلا فكر يك سرويس وبلاگ فارسي و بزرگ بوديد؟
عطا: ما آن زمان به يک سرويس بين‌المللي فکر نمي‌کرديم، و قصدمان داخل ايران بود و شايد خيلي به موفقيت در داخل هم اميدوار نبوديم... . . . >>>

/ 0 نظر / 3 بازدید