هشتصدمين سالگرد تولد مولانا در يونسكو گرامي داشته شد :

 

شاعران - بيژن ربيعي:
هشتصدمين سالگرد تولد مولانا جلال‌الدين محمد بلخي مولوي شاعر و متفكر بزرگ زبان فارسي، شنبه شب با حضور پرشور هموطنان ايراني و دوستداران فرانسوي ادبيات و فرهنگ ايران در مقر يونسكو در پاريس گرامي داشته شد.

 "علي آهني" سفير ايران در فرانسه، در باب اهميت آثار مولانا و توجه به ابعاد مختلف آنها به دو زبان فارسي و فرانسه سخنراني كرد و سپس "حجت الله ايوبي" رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي در فرانسه درباره نحوه برگزاري و تدارك اين برنامه به كوتاهي سخن گفت.

در اين برنامه، تئاترموسيقي رستاخيز عشق يا " بشنو از ني چون حكايت مي كند..."، كاري از گروه نمايش "سايه مهر"، كه با حركات موزون و رقص سماع همراه بود، با استقبال گرم تماشاگران مواجه شد.

نويسنده تئاتر موسيقي رستاخيزعشق، "محمد رحمانيان" است كه به كارگرداني "حسين مسافرآستانه" و آهنگسازي "سعيد ذهني" به اجرا درآمد.

اين نمايش ديالوگ نداشت و صرفا حركت، آواز، موسيقي و نور بود كه زبان نمايش بود.

نمايش از صحنه مرگ مولانا در قونيه آغاز شد و سپس گذري به دوران كودكي مولانا كه بعلت حمله مغول بهمراه پدرش از بلخ آواره شد، داشت.

ملاقات مولاناي خردسال با عطار در نيشابور و آنچه عطار به پدرش درباره او گفت، داستان حمله مغولان، عاشق شدن مولانا و ازدواج او، رفتن به قونيه، ملاقات شمس تبريزي و ماجراهائي كه پس از آن پيش آمد و شوريده حالي مولانا كه همه و همه پرده‌هاي زيبا و گويايي از اين نمايش پرشور بودند.

در اين آيين كه با همكاري خانه فرهنگ ايران در پاريس و نمايندگي ايران در يونسكو برگزار شد، سفراي جمهوري اسلامي ايران درفرانسه و يونسكو، نماينده مدير كل يونسكو، جمعي از سفرا و نمايندگان كشورها خارجي در يونسكو، نمايندگان رسانه‌ها و جمع كثيري از ايرانيان و فرانسويان علاقه مند شركت داشتند.

گزارش خبرنگارايرنا حاكي است تالار و بالكنهاي سالن اصلي سازمان فرهنگي، هنري و آموزشي ملل متحد " يونسكو" كه حدود يكهزار و ‪ ۵۰۰‬نفر گنجايش دارد، مملو از جمعيت بود و آنان كه ديرتر رسيده بودند، ناچار شدند به صورت ايستاده برنامه را تماشا كنند.

در آغاز اين مراسم، "احمد جلالي" سفير ايران در يونسكو، ضمن خوش آمد گويي به ميهمانان، اشعاري از مولانا به اين مضمون قرائت كرد كه شور و هيجان خاصي به مراسم بخشيد:

اي خدا، اي فضل تو حاجت روا

با تو ياد هيچ كس نبود روا
*اي‌دهنده عقلها فرياد رس

تا نخواهي تو نخواهد هيچ كس


جلالي با اشاره به اشعاري از مثنوي و ديوان شمس تبريزي اين سووال را مطرح كرد كه چرا پس از قريب هشت قرن، انديشه و نگاه مولانا به زندگي و جهان و معنويت همچنان خريدار دارد.

وي باطرح اين سووال كه چرا مولانا ديوار را دوست ندارد، اين در حالي است كه بيابان باز را دوست دارد؟! اين شعر را سرود:

خوش شده‌ام، خوش شده‌ام، پاره آتش شده‌ام
خانه بسوزم، بروم تا به بيابان برسم
سفيرايران در يونسكو، در ادامه به مفهوم طرب در تفكر معنوي مولانا پرداخت و گفت:

اگر تو يار نداري چرا طلب نكني؟

 وگر به يار رسيدي چرا طرب نكني؟


 به كاهلي بنشيني كه اين عجب كاريست

عجب تويي كه هواي چنان عجب نكني
وي باتفسير اشعار مولانا گفت: غم و اندوه در مولانا راه ندارد و افزود:

چو دو دست نو عروسان تر و پرنگار بادا
جلالي سپس به معناي عشق در مثنوي و غزليات شمس تبريزي پرداخت و اين شعررا سرود :

هر نفس آواز عشق مي‌رسد از چپ و راست
ما به فلك مي‌رويم عزم تماشا كراست؟

وي اين اشعار را به زبان انگليسي نیز خواند.

جلالي به تشريح برنامه تئاترموسيقي رستاخيرعشق كه زندگي و مرگ مولانا را به تصوير مي كشيد، پرداخت و نگاه مولانا به مرگ را در قالب ابيات زيباي آنچه به آخرين غزل او مشهور است، به ميان آورد:

رو سر بنه به بالين، تنها مرا رها كن

ترك من خراب شبگرد مبتلا كن


مرده بدم زنده شدم، گريه بدم خنده شدم

دولت عشق آمد و من دولت پاينده شدم


جلالي ابياتي از مولانا پيرامون ماه مبارك رمضان و افطار خواند:
افطار و ربنا برخاست اين دهان بستي دهاني باز شد تا خورنده لقمه‌هاي راز شد لب فرو بند از طعام و از شراب سوي خوان آسماني كن شتاب
وي در پايان در حالي كه نواي ني دردستگاه سه گاه او را همراهي مي‌كرد، ابياتي از ديپاچه مثنوي مولانا را خواند:

بشنو اين ني چون شكايت مي‌كند

از جداييها حكايت مي‌كند
كز نيستان تا مرا ببريده‌اند

در نفيرم مرد و زن ناليده‌اند
آتش عشقست كاندر ني فتاد

جوشش عشقست كاندر مي‌فتاد

آتشست اين بانگ ناي و نيست باد

هر كه اين آتش ندارد نيست باد

درادامه اين مراسم "ژان كلود كاريير" نويسنده وسناريو نويس معروف فرانسوي نيز ترجمه يكي ازغزل‌هاي مولانا را به زبان فرانسه قرائت كرد.

در پايان اين مراسم حضور "عزت الله انتظامي" هنرمند تاتر و سينماي ايران بر روي صحنه براي تقدير از بازيگران ئتاترموسيقي بشنوازني ... شور و شوق خاصي را برانگيخت و حضار با ايستادن و كف زدنهاي ممتد، اين هنرمندان را تشويق كردند.

      

/ 0 نظر / 4 بازدید