داستان عشق یک جوان انقلابی لیبی :

در دوران حکومت قذافی در لیبی، زمانی که از عشق و ازدواج صحبت می شد، نوری مجرد به عنوان یک راننده کامیون بد شانس چشم اندازی برای آینده خود در این مورد نمی دید. اگر پدر و مادر وی در دوران کودکی اش وی را پیش دندانپزشک می بردند، شاید قیافه و ظاهر وی از امروز بسیار بهتر و زیباتر بود. اما به دلیل فقدان امکانات وی مجبور بود در دوران کودکی در خانه و پس از آن نیز در دوران بزرگسالی در غم و اندوه زندگی کند. ازدواج، داشتن خانه، داشتن فرزند، تمامی این ها برای وی تبدیل به رویاهایی شده بود که این مرد صبور مدت ها قبل با اراده پولادین خود آن ها را به فراموشی سپرده بود.

 فقیر در این باره می گوید: پیش از این من حتی جرات نگاه کردن به صورت دختران و تصور این که آن ها همسر من باشند را نداشتم. زیرا می دانستم که نمی توانم با آن ها ازدواج کنم.

این در حالی است که این روزها فقیر پوشش مخصوص انقلابیون لیبی را که برای وی مانند یک وصله ناجور می پوشد و یک دستمال گلدار نیز بر روی سر خود می بندد، درست مانند دزدان دریایی. وی یک اسلحه هم حمل می کند. او یک کهنه سرباز بازگشته از جنگی است که  برای آزادی لیبی از دیکتاتوری رژیم قذافی به وقوع پیوست، در حالی که اکنون این زنان هستند که دوست دارند با وی گفتگو کنند.

 "دختران از هر جایی می آیند و به من می گویند متشکریم. تو باعث غرور و افتخار ما هستی، چون باعث شدی ما شاد و خوشحال باشیم." فقیر این سخنان را در حالی مطرح می کند که در برابر یک شتر ذبح شده و در میان دخترعموها و دختردایی ها و دیگر دختران محله خود حضور دارد، شتری که به همراه 9 شتر دیگر به مناسبت جشنی که مردم به مناسبت بازگشت انقلابیون برگزار کرده اند، ذبح شده اند.
 سخنرانان این مراسم بر فراز منبرها به مبارزان و انقلابیون خوش آمد می گویند، صدها زن و دختر جوان در حالی که هیجان زده اند، در کنار پسران مسلح بازگشته از جنگ قرار دارند، یک اتفاق تازه در این کشور که دختران و پسران در کنار یکدیگر قرار می گیرند. فقیر در حالی که با هیجان و خوشحالی سرش را تکان می دهد، در این باره می گوید: این مراسم مانند مراسم عروسی است.
 وی در ادامه می گوید: روابط میان زنان و مردان در لیبی که در زمان حکومت قذافی به دلیل اقدام عجیب دیکتاتور سابق در امتناع از فراهم کردن امکانات و فرصت های طبیعی برای جوانان چندان مناسب و مطلوب نبود، این روزها و در پی سقوط قذافی 100 درصد تغییر کرده است.، خدا را شکر. دوستان وی نیز که به سخنانش گوش می دهند، این حرف وی را تایید می کنند.
چند متر آن طرف تر گروهی از دختران جوان خویشاوندان و همسایه ها که روسری بر سر دارند، این سخنان را تایید می کنند و در حالی که می خندند، در مورد انتخاب همسر از میان افرادی که در جنگ شرکت کرده اند، سخن می گویند.
/ 0 نظر / 11 بازدید