چه کسی اوّلین‏بار از عقیده مهدویت استفاده کرد؟ :

.

نخستین کسی که از عقیده مهدویت، که ریشه مذهبی داشت، استفاده کرد، مختار بود.

وی بعد از حادثه جانسوز کربلا می‏خواست از قاتلان شهیدان، انتقام گیرد و  حکومت آنان را منقرض سازد؛ امّا چون بنی‏هاشم و شیعیان را از قبضه‏نمودن خلافت اسلامی، مایوس دید، ناچار از عقیده مهدویت استفاده کرد، تا به وسیله احیای آن اندیشه، ملت را امیدوار سازد. چون محمد بن حنفیه، همنام و هم کنیه رسول خدا(ص) بود؛

یعنی یکی از نشانه‏های مهدی در او وجود داشت، مختار با بهره‏گیری از این فرصت، محمّد را به عنوان مهدی موعود و خودش را وزیر و فرستاده او معرفی کرد.

[مختار]به مردم گفت: "محمد بن حنفیه، همان مهدی موعود اسلام است. در این زمان که ظلم و ستم به نهایت رسیده و حسین بن علی(ع) و جوانان و اصحابش، با لب تشنه در کربلا شهید شده‏اند ، قصد قیام  دارد، تا از قاتلان کربلا انتقام گیرد و جهان فاسد را اصلاح کند. من هم از جانب او وزیر و مامور هستم ."

مختار به این وسیله نهضتی برپا ساخت و گروهی از قاتلان را کشت؛ این در واقع نخستین نهضتی بود که به این عنوان در مقابل دستگاه خلافت برپا شد.


منبع :(دادگستر جهان،آیت‏الله امینی، ص161)

پرسش : چگونه به طور استدال خیلی دقیق و بدون هیچ شک به وجود حضرت مهدی (عج)پی ببریم و آیا غیبت ایشان در قرآن نیز آمده است یا خیر؟

پاسخ : یکی از مطالب یقینی و حتمی اسلامی که در قرآن کریم ( توبه/33 ، صف / 9 ، انبیا / 105 ، قصص / 5 ، اعراف / 128 ) و روایات اسلامی آمده است اندیشه ی پیروزی نهایی حق و صلح و عدالت بر نیروی باطل و ستیز و ظلم و گسترش جهانی ایمان اسلامی و استقرار کامل و همه جانبه ی ارزشهای انسانی است (که همه ی فرقه ها و مذاهب اسلامی با تفاوت هایی به آن معتقدند) که بنا بر فرمایش پیامبر اکرم و تمام معصومین دیگر ، تحقق این امر به وسیله ی شخصیتی عالیقدر به نام «مهدی» خواهد بود. قرآن در جنبه هدایت، کتابى است که نقصان ندارد و شرح و بسط و تفسیر و تأویل آیات آن را به فرموده ی خود قرآن پیامبر اکرم به عهده دارند : «انا انزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل الیهم» در این آیه پیامبر اکرم اولین مفسر معصوم آیات قرآن هستند و پس از ایشان به ارشاد و فرموده ی پیامبر معصوم امامان یکی پس از دیگری مفسران معصوم قرآنند. با توجه به این مطلب بنا بر روایات فراوان (مورد قبول همه ی فرقه های اسلامی) پیامبر اکرم به طور مکرر نام و مشخصات حضرت را ذکر کرده اند و وعده ی آمدن و ظهور ایشان را داده اند و حتی بار ها نسب حضرت را ذکر کرده اند (مثلا فرموده اند نهم از فرزندان حسین است) مجموعه ی این روایات را آیت الله صافی در کتاب مفصل و ارزشمند منتخب الاثر جمع آوری کرده اند ، و پس از رسول اکرم یکایک امامان معصوم در باره ی ایشان سخن گفته اند و وعده ی ظهور ایشان و قیام حضرت را داده اند و اینکه ایشان فرزند امام حسن عسکری خواهد بود. این مسأله بقدرى حائز اهمیت است که معصومین فرموده اند اگر از عمر دنیا حتی یک روز بیشتر باقی نمانده باشد او ظهور خواهد کرد (این تعبیر برای تأکید بر ظهور حضرت است) بنا بر روایات فراوان در شب نیمه ی شعبان سال ??? هجری قمری امام حسن عسکری فرمودند امشب فرزندم مهدی موعود از نرجس خاتون متولد خواهد شد وپس از آن هم ایشان را بارها به خواص از شیعیان خود نشان داده اند . برای اطلاع بیشتر در این زمینه مطالعه ی کتب زیر مفید است : کتاب قیام و انقلاب مهدی / شهید مطهری و دادگستر جهان / آیت الله امینی و امامت و مهدویت ج 1و2 / آیه الله لطف الله صافی گلپایگانی ، فلسفه امامت، دکتر سید یحیى یثربى، قم، وثوق، چاپ اوّل، 1378 ش، صص 112 – 127. موفق باشید. . ( منبع )

/ 0 نظر / 3 بازدید