آنجا که شعر تو آواز می شود

دوستت دارم/ ناصر عبداللهی

بی شک بر هیچ یک از دوستدارانش پوشیده نیست که ناصر ترانه ای نخواند جز ترانه های دلش، چه آن هنگام که ناصریا را می خواند و چه آن هنگام که ارادت خویش را به ائمه اطهار علیهم السلام ابراز می داشت. یا فاطمه بنت نبی و محمدجان اوج ارادت خالصانه اوست. ناصر عبداللهی در برهه ای از زمان که شعر مذهبی تنها در مداحی ها و مجالس دینی شکل می گرفت یا اگر ترانه ای خوانده می شد به دلیل سطحی بودن و فاقد کیفیت لازم بودن در محاق می ماند با ترانه های (یا فاطمه) و (محمدجان) ژانر جدیدی را به موسیقی پاپ اضافه کرد .ترانه آهنگ سربلند از آلبوم دوستت دارم را قیصر امین پور سروده است. همان ترانه ای که اینگونه آغاز می شود: سراپا اگر زرد و پژمرده ایم ولی دل به پاییز نسپرده ایم...

 

نیلوفرانه/ علیرضا افتخاری

هر کس که آلبوم های نیلوفرانه را می شنود، پیش از هر چیز شعرهای قیصر امین پور است که بر دلش می نشیند. آلبوم «نیلوفرانه» علیرضا افتخاری اولین آلبومی بود که با اشعاری از قیصر امین پور منتشر شد و موفقیت بسیاری هم کسب کرد و از جمله موفق ترین آلبوم های علیرضا افتخاری به شمار می آید. کل آلبوم «نیلوفرانه» شامل آثاری بود تقدیم به حضرت مهدی(عج) که معروف ترین آن قطعه «یارا یارا» بود. موسیقی این آلبوم ساخته عباس خوشدل بود و فریدون شهبازیان هم در این کار نقش مهمی داشت. این آلبوم اوایل دهه 70 منتشر شد و طبق آمار یکی از پرفروش ترین آلبوم های موسیقی است که تا امروز در ایران پخش شده است. همکاری قیصر امین پور با علیرضا افتخاری و عباس خوشدل، از «نیلوفرانه 1» آغاز شد و تا «نیلوفرانه 2» و «شبان عاشق» نیز ادامه داشت.

 

گریه بی بهانه/ حسام الدین سراج

حال و هوای این کار با دیگر کارهای کلاسیک سراج کمی متفاوت است. در اول این آلبوم آهنگ معروف «ملکا» قرار دارد که برای خیلی از ما خاطره انگیز است. یکی دیگر از تصنیف های زیبای این آلبوم تصنیف «بلای عشق» است. تکرار جمله هایی آهنگین و هم قافیه مثل «که دل شد مبتلای او/ فدای او» اثر را بسیار زیبا کرده است و این تأثیر انتخاب شعر خوب بر زیبایی کارهای سراج را نشان می دهد. در این آلبوم سه قطعه آواز هم وجود دارد که همگی بر روی اشعار قیصر امین پور اجرا شده است.

فاصله/ محمد اصفهانی

نقش شعر در موفقیت یک آلبوم به اندازه صدای خواننده مهم و پررنگ است. در این آلبوم ترانه های قیصر امین پور، ترانه مکرم، علی معلم دامغانی، افشین یداللهی، مرجان محمدی و عبدالجبار کاکایی زمینه ای شده  است برای خلق قطعات، در این میان امین پور و معلم دامغانی که از اساتید ترانه سرایی ایران بودند و هستند، به لحاظ معنایی ترانه هایی برای این آلبوم سروده اند که به «فاصله» ارج و قربی والا داده است.

 

تنها تو می مانی/ علیرضا افتخاری

این آلبوم به آهنگسازی امیر رحیمی آذر و علی خشتی نژاد با صدای علیرضا افتخاری است که کاوه سروریان تنظیم قطعات را برای ارکستر سازهای زهی و ایرانی برعهده داشته است. قطعات این آلبوم شامل «خسته ام از این کویر» و «تنها تو می مانی» با شعری از قیصر امین پور، پنهان، نیاز و توفان با شعری از سیمین بهبهانی، تشنه درد براساس اشعاری از رهی معیری، عمر آن بود از سروده های عماد خراسانی و زبان نگاه با شعری از هوشنگ ابتهاج است که با صدای افتخاری اجرا شده اند.

 

آلبوم راز پرواز/ سینا سرلک

این آلبوم شامل 10 قطعه در دستگاه های شور، چهارگاه، همایون، دشتی و ماهور است که 6 قطعه از آن براساس اشعاری از قیصر امین پور و 4 قطعه با اشعاری از امینی، مشفق کاشانی و ساعد باقری ساخته شده است. آهنگساز این کار سینا سرلک بوده است.

/ 0 نظر / 81 بازدید