بزرگداشت هوشنگ مرادى كرمانى :

 

 
204981.jpg
كرمان ـ خبرنگار«ايران»:مراسم تجليل از هوشنگ مرادى كرمانى خالق كتابهاى كودكان و نوجوانان در حاشيه نخستين جشنواره بين المللى كتاب كودك و نوجوان در كرمان برگزار شد .
به گزارش ستاد اطلاع رسانى جشنواره كتاب كودك و نوجوان ايران ، در مراسم تجليل از اين نويسنده جمعى از نويسندگان ، تصويرگران و ناشران كتاب كودك و نيز مدير كل ارشاد اسلامى استان كرمان و اعضاى شوراى عالى مركز كرمان شناسى حضور داشتند . حجت الاسلام ملانورى، در اين مراسم برگزارى چنين جلساتى را يك ضرورت اجتناب ناپذير برشمرد و گفت: فرهنگ هر كشور تا زمانى كه به ريشه هاى قوى و تنومندى چون نويسندگان و شاعران برجسته متصل نباشد ، معلوم نيست كه بر سر آن چه خواهد آمد. وى افزود:  بزرگداشت مرادى كرمانى تجليل از فرهنگ ، هنر و ادب اين مرز و بوم است و حضور بزرگانى چون اين نويسنده در اين شهر سبب بالندگى كرمان مى شود .
عباس جهانگيريان نويسنده و پژوهشگر ادبيات كودك نيز در اين مراسم با اشاره به ويژگى هاى آثار مرادى كرمانى گفت: چاپ هجدهم داستان «قصه هاى مجيد» نشانگر محبوبيت اثر در ميان نوجوانان ايرانى است . وى افزود: ترجمه اين اثر به ساير زبانها و نيز تدريس آن به عنوان يكى از متون درسى در كشورهاى هلند و ايتاليا نشان دهنده وجود ويژگى خاصى در نوشته هاى وى است .

 
204897.jpg
جهانگيريان اظهار داشت : همچنين «قصه هاى مجيد» به گفته دست اندركاران بخش كودك و نوجوان تلويزيون در عمر ۴۰ ساله اين بخش رسانه اى يكى از پربيننده ترين برنامه ها بوده است . وى افزود : مرادى كرمانى تنها نويسنده ايرانى است كه سينماگران براى ساختن آثار تلويزيونى و سينمايى ، پيش از چاپ اثر از يكديگر پيشى مى گيرند. اين پژوهشگر ، صداقت را شاهكار اين نويسنده بر شمرد وگفت: آنچه او و آثارش را جهانى كرده است ، بومى گرايى اوست. وى يادآور شد: هم اكنون داستانهاى وى به رؤياى شبانه اتريش ، آلمان ، استراليا ، هلند ، تركيه ، ايتاليا و آمريكا راه يافته اند چرا كه او هرگز از فضاى روستاهايى چون «شهداد» و «سيرچ» بيرون نيامده است .
وى با اشاره به ويژگى هاى سينمايى آثار كرمانى ، گفت: تجربه ديالوگ نويسى ، تجربه زندگى اجتماعى و نيز برخوردارى از اعجاز و درام از خصوصيات آثار وى است .
نخستين جشنواره بين المللى كتاب كودك و نوجوان از ۱۸ اسفندماه جارى در شهر كرمان آغاز شد و تا امروزـ ۲۴ اسفند ـ ادامه داشت.
/ 1 نظر / 4 بازدید
فانوسي در غبار

سلام . خوشحالم كه وبلاگ زيبايت را ديدم . گام هاي سبزت را در كلبه كوچكم گرامي خواهم داشت