انتشار كامل‌ترين سي‌دي شاهنامه توسط يك مركز حوزوي در قم :


 

8052.jpg

به تازگي سي‌دي شاهنامه فردوسي، کار مؤسسه خدمات کامپيوتري نور، وابسته به مرکز تحقيقات کامپيوتري نور، به بازار سرازير شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، اين مرکز که هدف اوليه آن و تا به امروز رايانه‌اي کردن متون کهن اسلامي از حديث و تفسير و فقه و اصول فقه و ادبيات و تاريخ بوده است، اينک با آماده کردن اين سي‌دي کار شگرف در عرصه شاهنامه‌پژوهي انجام داده است.

شايد تصور اين‌که يک مرکز اسلامي ـ حوزوي در قم دست به چنين کار بزرگي بزند و نه فقط متن شاهنامه و امکان جستجوي دقيق در آن را فراهم سازد، بلکه چندين کار جانبي براي شناخت و شناساندن شاهنامه روي آن انجام دهد، کار شگرفي به نظر آيد. اما اين کار صورت گرفته و اينک سي‌دي يادشده در رديف کيفي‌ترين سي‌دي‌هاي موجود در بازار که مرکز يادشده پيشگام در آن بوده، به بازار ادبيات فارسي ارائه شده است.

برخي از مهم‌ترين ويژگي هاي اين سي‌دي چنين است:
1ـ متن کامل شاهنامه بر اساس نسخه‌هاي کهن.
2ـ قرائت کامل متن به صورت بيت بيت و با تلفظ دقيق و درست کلمات.
3ـ متن کامل اشعار با تايپ حروفي (قلم‌هاي مختلف) و همچنين متن کامل با قلم نستعليق بسيار زيبا.
4ـ امکان استفاده از شرح‌هاي مختلف براي ابيات به صورت همزمان.
5ـ امکان استفاده از ترجمه ـ شرح انگليسي و فرانسوي و عربي به طوري که هر شعر به صورت همزمان با شرح عربي البنداري، سه ترجمه ـ شرح انگليسي و يک ترجمه ـ شرح فرانسوي قابل مشاهده روي صفحه است.
6ـ کتابشناسي آثار مربوط به شاهنامه فردوسي با مشخصات کامل آنها.
7ـ بيش از دو ساعت فيلم مربوط به بخش‌هايي از شاهنامه و آرامگاه فردوسي و نقالي برخي صحنه‌هاي شاهنامه.
8ـ جلوه‌هاي ويژه که ضمن آن از نقاشي‌هاي فراواني که روي نسخه‌هاي مختلف شاهنامه است استفاده شده است به طوري که فهرست کاملي از اين نقاشي‌ها همراه باتوضيحات و اشعار در آن درج شده است.
9ـ قسمت پژوهش که حاوي مقالات و گزيده‌هاي موضوعي از شاهنامه است. در اين بخش براي مثال قسمتي به موضوع زن در شاهنامه که تقريبا حاوي تمام اشعار مربوط به آن است، اختصاص داده شده است. . . >>>

/ 0 نظر / 4 بازدید