يك چهره ماندگار موسيقي، درگذشت :

استاد علي تجويدي در سال 1298 شمسي در تهران در خانواده اي هنرمند چشم به جهان گشود. پدرش‌هادي تجويدي يكي از شاگردان ممتاز كمال الملك به شمار مي رفت. علي تجويدي مباني موسيقي سنتي و به خصوص رديف‌هاي آواز را نزد پدر و عموي خويش آموخت. وي نواختن موسيقي را با فلوت آغاز كرد و پس از مدتي به ديگر سازها پرداخت و ويولن را به عنوان ساز تخصصي خويش انتخاب كرد و نزد اساتيد نامدار و برجسته‌اي همچون نصرالله سپهري، علينقي خان وزيري، حسين ياحقي به فراگيري هنر موسيقي پرداخت. وي پس از كسب مهارت در شناخت موسيقي و نواختن ويولن و سه تار در كنار استاد صبا به تدريس در كلاس‌هاي شبانه هنرستان موسيقي پرداخت. ايشان رديف‌هاي موسيقي را هم نزد اساتيد فن به خوبي فرا گرفت. وي نوازندگي را در راديو از سال 1327 با شركت در برنامه‌هاي موسيقي ارتش آغاز كرد. و بعدها در اداره كل هنرهاي زيباي هنرستان عالي موسيقي به تدريس پرداخت.

از ديگر فعاليت‌هاي موثر ايشان در طي ساليان متمادي مي توان به عضويت شوراي عالي موسيقي، تدريس در دانشكده هنرهاي زيبا، عضويت شوراي موسيقي باربد و سرپرستي اركسترهاي متعدد اشاره داشت.

شادروان استاد تجويدي در طول زندگي هنري پربار خود آثار ماندگار بسياري را خلق كرده است كه از آن جمله مي‌توان به آهنگ‌هايي چون «سنگ خارا»، «آتش كاروان»، «كودكي»، «صبرم عطا كن» و چند اثر تاليفي اشاره داشت.

مرحوم تجويدي با شايستگي تمام در چهارمين همايش چهره‌هاي ماندگار در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار عرصه موسيقي انتخاب و از ايشان تجليل به عمل آمد.

از ديگر افتخارات ايشان مي‌توان به دريافت مدرك دكتراي هنر (درجه يك هنري) به وي در سال 1367 از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و برگزيده شدن به عنوان مرد سال 1998 توسط مركز بين‌المللي تحقيقات بيوگرافي هنرمندان جهان نام برد.

استاد علي تجويدي پس از عمري تلاش هنري و حضور موثر در عرصه موسيقي اين مرز و بوم در روز چهارشنبه 24 اسفندماه سال جاري جان به جان آفرين تسليم كرد.

گفتني است پيكرمرحوم استاد علي تجويدي شنبه 27 اسفند ماه،ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرا تشييع مي‌شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید