شهریار برای مردم شعر گفت :

سبزواری: شهریار برای مردم شعر گفت

حمید سبزواری نقطه قوت شعر شهریار را توجه به مسائلی دانست که برای مردم مفید بود و مردم درخواست های خودشان را می دیدند وقتی کسی از زبان مردم شعر می گوید؛ مورد توجه مردم هم قرار می گیرد. افتادگی شهریار هم مورد توجه است. در واقع زمانی که در اوج بود، خودخواهی دامن گیر او نشد. در سادگی زندگی کرد و در سادگی وفات یافت. او برای مردم شعر گفت و دوستدار مردم بود از طرفی مردم هم قدردان او بودند. متاسفانه الان مسائل مادی بیشتر مورد توجه است و از مسائل فرهنگی دور افتاده ایم. سبزواری معتقد است که اشعار شهریار درخشش خاصی داشت و از شاعران خوب این سرزمین بود. او می گوید: ما شهریارهای فراوانی داشتیم و حالا فقط برای شهریار عهد ما بزرگداشت گرفتند اما ما شاعران بزرگی مثل سعدی و حافظ داشتیم و مقام ادبی بالایی داشتند بعضی هم در گمنامی زیستند و در گمنامی رفتند. الان که می دانیم نیاز بیشتری به این جریان ها داریم و مسائل فرهنگی در اوج همه چیزها قرار دارد باید به این هنرمندان توجه کرد. در واقع شاعران و شهریاران دیگری داریم که هیچ گاه از آنان قدردانی نشده است و تعداد آنان بسیار زیاد است.

کم نبودند افرادی که در جریان شعری پیشرفت کردند ولی شهریار در موقعیتی شهریار شد که موقعیت خاص خودش را داشت. او کارهایی انجام داد که مورد قبول مردم واقع شد و از افتخارات ماست ولی فقط شهریار نیست که به او افتخار می کنیم، شهریاران بسیاری داشتیم در دوره اخیر که باید به آن ها هم توجه کرد.

 

راکعی :«حیدربابا» برای اثبات شاعری شهریار کافی است

فاطمه راکعی، شاعر هم در مورد ویژگی های شعر شهریار می گوید: او شاعر صادق و صمیمی زمان خودش بود و توانست با اشعارش به ویژه اشعار عاشقانه و اجتماعی اش که سرشار از احساس قوی و عاطفه است، درباره عواطف انسانی صحبت کند و یا وقتی از درد فراق وطن صحبت می کند و یا طبیعت زیبا و یا دوران کودکی را به تصویر می کشد، عواطفی که از او منتقل می شود بسیار غنی و پررنگ است. شهریار ضمن این که شعرهای قوی و غنی دارد، عواطف انسانی بالایی دارد. در واقع منظومه ترکی «حیدربابا» برای اثبات شاعر بودن شهریار کافی است. در آذربایجان ایران و شوروی و دیگر مناطق ترک زبان، استقبال از حیدربابا زیاد است. مدیر عامل انجمن شاعران ایران در ادامه می گوید: در روزهایی که به نام شاعران نام گذاری شده باید اشعار و مفاهیم فرهنگی که منتقل می کنند، سبک و گرایش های اجتماعی و فرهنگی و زبان  آن ها معرفی شود تا نسل امروز بتواند با آن ها ارتباط برقرار کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید