محتشم كاشاني ( قرن دهم ) :

باز اين چه شورش است

باز اين چه شورش است كه در خلق عالم است

باز اين چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

باز اين چه رستخيز عظيم است كز زمين

بي نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است

توضيح : كمال الدين محتشم كاشاني ، از مريدان و سرسپردگان اهل بيت عصمت بود كه در دوران سلطنت شاه طهماسب صفوي مي زيست . وي همچون بسياري از شاعران اين عصر ، مدتي به هندوستان مهاجرت كرد . مرثيه دوازده بند محتشم كه شايد اولين نمونه از اين سبك شعر در ادبيات فارسي است ، نمونه اي برجسته به شمار مي رود كه پس از گذشت صدها سال ، هنوز هم در كتيبه هاي عزاداري از آن استفاده مي كنند .

 صادق : من دو پيشنهاد دارم يکی اينکه اگر از شعرهای بعد از شهريار نيز استفاده کنی بد نيست بالاخره مخاطبانت نسل جوانند و بعضی با شعرهای امروزين که محتوای خوبی هم دارد ارتباط برقرار می کنند و ديگر اينکه شايد بهتر باشد که در هر قسمت شعر بيشتری بياوريد مثلا يک غزل را بطور کامل بياوريد تا خواننده در فضای احساس شاعر به پرواز در آيد.

پاسخ : ضمن قدردانی از صادق عزير سعی می کنم از شعرای معاصر و نيز از جبران خليل جبران هم اشعار و مطالب مناسبی تهيه و خلاصه نويسی کنم . با توجه به محدوديت حجم فايل ها و در دسترس بودن لينک های مناسب از دوباره کاری و تکرار پرهيز خواهم کرد . به طور کلی اين سايت دارای تقسيم بندی زير خواهد بود :

دفتر اول- از رودکی تا حافظ

دفتر دوم- از حافظ تا بهار

دفتر سوم- از بهار تا شهريار

دفتر چهارم- شعر معاصر ايران

دفتر پنجم- جبران خليل جبران

/ 2 نظر / 5 بازدید
صادق

سلام. ز آن تشنگان هنوز به عيوق می رسد/ فرياد العطش ز بيابان کربلا/ ممنون که خبرم کردی. عرض کنم که سيد جان من دو پيشنهاد دارم يکی اينکه اگر از شعرهای بعد از شهريار نيز استفاده کنی بد نيست بالاخره مخاطبانت نسل جوانند و بعضی با شعرهای امروزين که محتوای خوبی هم دارد ارتباط برقرار می کنند و ديگر اينکه شاید بهتر باشد که در هر قسمت شعر بیشتری بیاورید مثلا یک غزل را بطور کامل بیاورید تا خواننده در فضای احساس شاعر به پرواز در آید.قربان شما