هوای گريه :

((نسيم وصل)) يکي از زيباترين آثاري هست که در چند سال اخير ساخته شده. اين آلبوم 7 تا تصنيف دارد که يکي از ديگري قشنگ تر، و يک آواز در دستگاه همايون. از بين تصنيف ها ((عشق از کجا)) که در دستگاه نوا اجرا شده از لحاظ تکنيک آهنگسازي قوي ترين آهنگ اين آلبوم مي باشد. اما تصنيف ((هواي گريه)) که شعرش از سيمين بهبهاني هست بد جوري به دلم نشست که بيشتر به خاطر شعرش بود به همين خاطر اين آهنگ را انتخاب کردم. کلآ دستگاه همايون داراي حال و هواي غم و اندوه هست و به بيشتر به دل مي نشيند. يک توضيح هم خدمت شما عرض کنم که در بيت چهارم در مصرع ((ســتاره هــا نهــفتم در آسمـان ابـري)) منظور شاعر از ستاره ها چشمان شاعر مي باشد و در آسمان ابري نهفتن ستاره؛ کنايه از باران اشک دارد. شاد و پيروز و سربلند باشيد. 

 

 نبسته ام به کس دل، نبســـــته کس به من دل
چو تخــــته پــاره بـــر موج رهـــا رهـــا، رهـــا من
                           * * *
ز مــــن هر آنکــه او دور، چـو دل به سينه نزديک
به مـــن هر آنکـه نزديک، ازو جــــــدا، جــــدا من
                            * * *
نه چشــــم دل به ســـــويي، نه باده در سبويي
که تــــر کـــــنم گـلـــــــويي، به ياد آشنــــــا من
                           * * *
ســــــتاره هــــا نهـــــــفتم در آسمـــــان ابــــري
دلــــــم گرفته اي دوست، هـــــواي گريــه با من
                           * * *
نبسته ام به کس  دل، نبســـــته کس به من دل
چو تخــــته پــاره بـــر موج رهـــا رهــــا، رهـــا من
                           * * *

  <><><><><><><><><><><><>
  <> خواننده : همايون شجريان          <>
  <> شاعر : سيمين بهبهاني            <>
  <> آهنگساز : محمد جواد ضرابيان    <>
  <> دستگاه : همايون                     <>
  <><><><><><><><><><><><>

همايون شجريان، فرزند چهره شاخص ايران، در 31 شهريور 1354 در تهران در خانواده اي سرشار از موسيقي چشم به جهان گشود. از کودکي علاقه به موسيقي و ريتم در او نمايان بود تا با تشخيص پدر نزد استاد بي همتاي تنبک شادروان ناصر فرهنگفر به فراگيري تنبک و شناخت ريتم که اساس موسيقي است پرداخت و چند سالي هم نزد جمشيد محبي ادامه داد. از ده سالگي در کنار خواهران خود نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تنبک، آواز و صدا سازي را بصورت فشرده فرا گرفت. در همان زمان به هنرستان موسيقي رقت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصي خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگيري آن نزد اردشير کامکار پرداخت. از سال 1370 پدر و گروه آوا را در کنسرتهاي آمريکا، اروپا و ايران با تنبک همراهي کرد و از 1378 به بعد در صحنه کنسرت ها با پدر همخواني را آغاز نمود.
همايون در چندين دوره کنسرت هاي خارج از کشور با بزرگان موسيقي ايران به صحنه رفته است. برنامه نسيم وصل اولين برنامه اي است که همايون به تنهايي خوانندگي آن را بر عهده دارد. با آرزوي موفقيت او در راه سخت و طولاني که در پبش روي دارد.

نقل از : گلهای رنگارنگ

/ 1 نظر / 2 بازدید
azin

می دونيد که استاد مشکاتيان جديدا يه گروه تشکيل دادند؟ البته من چند نفر رو که عضو شدند رو می شناسم. ولی دوست دارم در اين مورد اطلاعات بيشتری داشته باشم. به نظر من بهترين کاست استاد شجريان ، کاست دود عود هست. ببخشيد که زياد حرف زدم.