بي معني ترين كارهاي ممكن :

 

چهره هاي جديد فرهنگ عامه پسند

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مهران مديري ، رضا شفيعي جم و جواد رضويان در ( سريال هاي تلويزيوني ) پاورچين و نقطه چين ، بي معني ترين كارهاي ممكن را انجام مي دهند و ما با همذات پنداري كامل با آنها ، آنها را در قامت ستاره كاملا مي پذيريم . ستاره هاي ما ديگر نشاني از جوانمردي و كمك به ديگران در خود ندارند ، چرا كه جامعه نيز اين خصوصيات را به فراموشي سپرده است . اين چنين است كه حتي اگر شخصيتي هم با اين ويژگي ها مطرح شود ، ديگر از سوي مخاطب پذيرفته نمي شود . او ديگر حالا ستاره اي را مي خواهد با همان خصوصيات پيچيده و متناقض خود . اما نبايد رسانه هايمان را مقصر بدانيم و به محاكمه شان بنشينيم . آنها در راستاي عملكرد تاريخي خود پس از مدت ها در حال انجام كاركرد اصلي خود هستند .

بايد قبول كنيم در دوراني كه طبقات اجتماعي در به هم ريخته ترين شكل خود سير مي كنند و ارزش هاي مختلف طبقات اجتماعي كاملا در يكديگر مخلوط شده است ، ستاره هاي ما هم چنين ويژگي هايي داشته باشند .

دوران رونق و شكوه ستاره ها معمولا چندان طولاني نيست مگر در موارد استثنايي و خاص ، اما نكته و سؤال اصلي اين جاست كه آيا ستاره هاي بعدي نيز واجد همين ويژگي ها و خصوصيات خواهند بود يا آنها در دوران خودشان بعضي ويژگي هاي پذيرفته قديمي را مجددا تكرار خواهند كرد ؟

 

بابك غفوري آذر ، همشهري 28 فروردين 1383

 

سيد فتح الله صدري زاده : به نظر من بهتر است به جاي ستاره ، از ستاره هاي دنباله دار استفاده كنيم ! سريال زير آسمان شهر 1 و 2 و 3 را نيز با مهران غفوريان به خاطر بياوريد . اين به اصطلاح ستاره ها در سينما و تئاتر مشهور نشده اند . صدا و سيما در بعد فرهنگي و اجتماعي بسيار اثرگذار  است .

نظر شما چيست ؟

 

 

مهندس صغيری ( بوشهر ) :  نظر آقای غفوری آذر تقريباْ کامل بود ... مضاف اينکه طنز هماره آيينه جامعه بايد باشد و متاسفانه جامعه امروز ما همين است که کمی برجسته تر در اين سريالها می بينيم......چاره ای نيست ... ..

مهندس صادق ( صنعت خودروسازی ) : فکر کنم اين مطلب بايد در وبلاگ مقالات شما درج می شد تا وبلاگ شعر!.....چگونه می شود از تاثيرات بد اينگونه سريالها بر روی کودکان که از طرفداران پروپاقرص آنها هستند و قدرت تشخیص ندارند، جلوگيری کرد؟

پاسخ مهندس صادق : اين مطلب را برای مدير سايت مقالات صدری زاده ارسال کردم اما حاضر نشد آن را روی سايت قرار دهد ! دليلش اين بود که موضوع فرهنگی و هنری است و از طرف ديگر می گفت که اين سريالها بين جوانان طرفداران زيادی دارد و ممکن است تعداد بازديدکنندگان سايت را کاهش دهد !

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
ابوذر صغیری(وبلاگ بوشهر)

سلام............ نظر آقای غفوری آذر تقريباْ کامل بود ... مضاف اينکه طنز هماره آيينه جامعه بايد باشد و متاسفانه جامعه امروز ما همين است که کمی برجسته تر در اين سريالها ميبينيم......چاره ای نيست.....

صادق

سلام. مهندس جان فکر کنم اين مطلب بايد در وبلاگ مقالات شما درج می شد تا وبلاگ شعر!.....چگونه می شود از تاثيرات بد اينگونه سريالها بر روی کودکان که از طرفداران پروپاقرص آنها هستند و قدرت تشخیص ندارند، جلوگيری کرد؟

صابري (ديدمهندسي)

سلام، توی کشوری که نمايش تارنواخت ممنوع است و درعوض نمايش گيتار مستحب(!) توقع بيشتري هم داريد؟