شعری از شاعر سیاه پوست آمریکایی که برایش دردسرساز شد-1

.

چه کسی به شاغلان اسرائیلی برجهای دوقلو گفت در خانه بمانند؟
.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سایت دانوش، ایمامو امیری باراکا (Imamu Amiri Baraka) شاعر، نمایشنامه نویس، رمان نویس، منتقد و فعال سیاسی سیاه پوست آمریکایی در سال 1934 در نیوجرسی به دنیا آمده است. او که همچنین با نامهای "امیری باراکا " و "لی روی جونز " (Leroi Jones) شناخته می شود، یکی از بزرگترین و تاثیر گذارترین شعرای معاصر در ادبیات آمریکا و جهان به شمار می آید. به گفته یکی از منتقدان ادبی، آرنولد رمپِرسد (Arnold Rampersad)، امیری باراکا در کنار لانگستون هاوز (Lanston Hughes) تاثیرگذارترین چهره بر شعر مدرن سیاه پوستان آمریکا است.
امیری باراکا در خانواده ای از طبقه متوسط در نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. در سال 1967 نام خود را از لی روی جونز به نامی اسلامی ایمامو امیری باراکا تغییر داد. او در مدارس و دانشگاه های زیادی از جمله دانشگاه های "هاروارد " و "نیویورک " به تحصیل پرداخته است. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به استخدام نیروی هوایی آمریکا درآمد که پس از مدتی کوتاه آنجا را رها کرد. پس از رهایی از ارتش به تحصیلات خود ادامه داد و در دانشگاه هاروارد به تحصیل در مقطع دکترا پرداخت که آن را نیمه کاره رها کرد. در ابتدا مجذوب مکتب شعری "بیت " (Beat Poetry) شد و با شعرایی همچون آلِن گینسبرگ (Allen Ginsberg) و فرانک اوهارا (Frank O'Hara) دوستی برقرار کرد و حتی با زنی سفیدپوست ازدواج کرد. امّا پس از مرگ ملکولم اِکس در دهه ی 60 میلادی به ناگاه انقلابی در او پدید آمد. او به طور گسترده جذب فعالیتهای آزادی بخش حقوق سیاه پوستان گشت و به نظریه پردازی و نگارش شعر، مقاله و داستان در این حوزه پرداخت. سپس با زنی سیاه پوست و همسر فعلی اش امینا باراکا ازدواج کرد و به فعالیت های ملی در جهت دستیابی به حقوق سیاهان در جامعه ی آمریکا و پس از آن در دهه ی 70 میلادی به عقاید انقلابی - مارکسیتی گروید. امیری باراکا همچنین به عنوان رهبر و پیشروی "حرکت هنری سیاهپوستان " (Black Art Movement) شناخته می شود. امیری باراکا هم اکنون در دانشگاه نیوجرسی به تدریس فرهنگ، هنر، موسیقی و ادبیات سیاه پوستان مشغول است.
شعر "کسی آمریکا را به آتش کشید " (Somebody Blew Up America) شاید مشهورترین شعر باراکا در دهه ی گذشته باشد که از زمان نگارش آن باعث بحث ها و جدلهای فراوانی در جوامع آکادمیک و شعری آمریکا و جهان شده است. این شعر برای نخستین بار توسط شاعر در 22 نوامبر سال 2002 در دانشگاه ولزلی در نیوجرسی آمریکا خوانده شد که از همان زمان باعث بحث هایی بی شمار شد. شعر "کسی آمریکا را به آتش کشید " درباره ی وقایع تروریستی 11 سبتامبر 2001 و مسائل پشت پرده ی این حمله ی تروریستی به برجهای دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک است. این شعر که ماهیتی ضد صهیونیستی دارد، با حمله به صهیونیستها آنها را مقصر اصلی این حمله تروریستی می داند. خصوصاً در آنجای شعر که می گوید:

چه کسی می دانست مرکز تجارت جهانی منفجر خواهد شد؟
چه کسی به چهار هزارشاغل اسرائیلی برجهای دو قلو
گفت که آن روز در خانه بمانند؟
چرا شارون به محل انفجار نزدیک نشد؟

این شعر که به کام صهیونیست ها و بسیاری از آمریکایی ها خوش نمی آمد، سبب شد تا از امیری باراکا که ملک الشعرای دانشگاه نیوجرسی بود بخواهند تا استعفا دهد، امّا او از این کار سرباز زد و در نهایت سبب شد تا او را از این سِمت برکنار کنند. باراکا همچنین در این شعر جورج بوش (رییس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا) و آریل شارون (نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی) را عاملان اصلی این حمله ی تروریستی می داند و آنها را متهم به این امر می کند که از این واقعه کاملاً مطلع بوده اند. او در این شعر همچنین بوش را رئیس جمهور جعلی می نامد که اشاره به نحوه ی رای گیری و انتخاب او در به عنوان رئیس جمهور آمریکا اشاره دارد.
امیری باراکا همچنین در این شعر تمامی حرکتهای استعماری و نژاد پرستانه در طول تاریخ علیه سیاه پوستان و سرخپوستان ساکن آمریکا، آفریقایی ها، آسیایی ها و مردم اهل آمریکای جنوبی را محکوم می کند. باراکا اعتقاد دارد که تروریسم ریشه در استعمار آمریکاییها و صهیونیستها دارد و به هیچ وجه موضوعی جدید نیست که به مسلمانان، اعراب و یا افغانی ها مرتبط باشد. او در بسیاری از ابیات شعرش مثالهایی عینی از رهبران انقلابی و آزادی خواه مثل ارنستو چگوارا، سالوادور آلنده، نلسون ماندِلا و... می آورد که همگی به دست شوم استعمار آمریکایی و صهیونیستی کشته، زندانی و یا تهدید به مرگ شده اند. او به تروریسم دولتی آمریکا و رژیم صهیونیستی اشاره می کند. همچنین به تمام گروه های تروریستی رسمی و غیر رسمی از قبیل اسکین-هِدها و کِلن ها و سناتورهای نژادپرست اشاره می کند و از آنها نام می برد.
امیری باراکا با پرسشهای بی شمار در این شعر خواننده را وادار به فکر می کند که تروریست واقعی در طول دهه ها و شاید قرنها چه کسی است. برای مثال چرا با همه ی ظلم و ستم هایی که به سیاه پوستان در طی قرون متمادی شد همه سکوت کرده اند و چرا کسی از استعمار، ظلم و ستم بر سرخپوستها، مردم کارائیب، ویتنام، آفریقا و آسیا دم نمی زند. امّا از آنجا که واقعیت هیچگاه پنهان نمی ماند امروز تمامی این مسائل برای جهانیان آشکار شده و اهمیت شعر باراکا دوچندان به نظر می رسد. . . >>>>>

/ 0 نظر / 10 بازدید