اختلاس در شعر امروز :

 
نگاه شاعران و نویسندگان به اختلاس 3 هزار میلیاردی
 
من یلی نام آورم هم‌کوچه اسفندیار!

خبرگزاری فارس: نظر و نوشته برخی از شاعران و نویسندگان درباره اختلاس 3 هزار میلیاردی خواندنی است.

 

به گزارش خبرنگار فارس، اختلاسی که در شبکه بانکی کشورمان اتفاق افتاد، واکنش‌هایی را به همراه داشت.در این میان ما سراغ شاعران ونویسندگان رفتیم تا به عنوان شاخک‌های حساس اجتماع و به عنوان افرادی که آنان را با شم قویشان می‌شناسیم نظرشان را درباره اختلاس 3هزار میلیاردی اخیر بپرسیم و از آنها خواستیم نظرشان را چه به طنز و چه به جدی برای ما بگویند. در این میان سری هم به شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها و سایت‌ها زدیم تا رد پای همه نوشته‌ها و اظهار نظرها و واکنش‌های اهل قلم کشورمان را نسبت به این اتفاق پیگیری کنیم. آنچه پیش رو دارید قسمتی از نظرات شاعران و نویسندگان کشورمان درباره این اتفاق زشت و نامبارک در کشورمان است:


*پیگیری جدی مطالبات جریان شعری عدالت‌خواه در پی اختلاس 3هزار میلیاردی

محمدرضا وحیدزاده، شاعر جوان کشورمان درباره این اختلاس به خبرنگار فارس گفت: جریان شعر عدالت‌خواه از اول که پا به عرصه گذاشت و در صحنه‌‌های ادبی، اجتماعی و به تبع آن سیاسی تاثیرگذار بود، جدی‌ترین مطالبه‌اش عدالت‌خواهی بود و هست. این اختلاس نشان داد ما باید در حوزه شعر عدالتخواهی بیشتر کار کنیم و پافشاری داشته باشیم و این جریان ما را در پیگیری مطالباتمان جدی‌تر کرده است.


سعید بیابانکی هم که در یک شبکه اجتماعی این جمله‌ها را به اشتراک گذاشته بود:
شعار جدید بانک صادرات :
هرجا سخن از اختلاس است نام بانک صادرات ایران می‌درخشد....!( اونم چه درخششی ....)

وی درباره ماجرای اختلاس 3هزار میلیاری به فارس گفت: ما که نمی‌دانیم 3هزار میلیار تومان چه قدر پول است و به ریال و تومانش چند تا صفر دارد اما سواد این را داریم که بدانیم وقتی 3 میلیون تومان وام از صندوق نویسندگان می‌خواستم این قدر ضامن کارمند و امضا و چک و سفته برو بیا و بیا داشت که از خیر گرفتنش گذشتیم.

**با 3هزار میلیارد تومان به چند میلیون ایرانی می‌شود کتاب هدیه داد؟

یاسر عرب نویسنده و رمان نویس کشورمان که بیشتر برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد درباره این اختلاس برای خبرگزاری فارس نوشت: می‌خواستم با ماشین حسابم 3هزار میلیارد تومان را جمع و تقسیم کنم ببینم هدیه دادن یک دوره آثار امثال داستایوفسکی و آوینی به چند میلیون میلیون ایرانی به صورت رایگان ممکن بود؟ دیدم ماشین حسابم جایی برای اینهمه صفر مقابل عدد 3 ندارد!

رضا اسماعیلی از شاعران متعهد کشورمان به ما گفت: با این تخلف و اختلاس بزرگ باید برخورد قاطعی شود و در عین حال اطلاع رسانی شفاف و بیشتری نیاز است. مردم باید بدانند شریک‌های جرم چه کسانی هستند؟ آیا قانون برخورد قاطع می‌کند؟ برخورد با این متخلفان چگونه است. آیا چشم و گوش قانون باز است یا نه. اگر برخورد قاطعی شود و اطلاع رسانی شفاف باشد مردم آرامش خاطر بیشتری پیدا می‌کنند و این گستاخی‌ها و سوء استفاده‌ها اتفاق نمی‌افتد.

*ملاک ما حد و حدودی است که رهبر انقلاب برای شعر اعتراض معین کرده است

کاظم رستمی هم در این باره گفت: هنوز به این جمع بندی نرسیده‌ام که موقع موضع گیری شعر درباره این قضیه‌ها فرا رسیده باشد ملاک من همان نکته ایست که حضرت آقا در خصوص شعر اعتراض و حد و حدود اعتراض شاعران انقلاب در جلسه امسال فرمودند. شاعر انقلاب، وقتی که حقیقت انقلاب مورد هجمه و هجوم واقع شود یا دچار انحراف شود موضع گیری می‌کند کما اینکه امثال من در مقاله‌ها و اشعار متعددی هم در قضایای فتنه و هم در زمانی که جریان انحرافی می‌خواست حیثیت انقلاب را به بازی بگیرد واکنش نشان دادیم... اما الان که مولای ما نظری به جز دمیدن در این قبیل اتفاقات دارد وظیفه ما هم لابد که دمیدن نیست...

*پیگیری اختلاس مثل معرفی مفسدان اقتصادی دغدغه مردم است


احمد شاکری هم در این باره به خبرنگار فارس گفت: الان اخبار پراکنده‌ای درباره این اختلاس وجود دارد و آقای محسنی اژه‌ای هم برای پیگیری قضیه به اهواز رفته و باید صبر کنیم تا مراحل قانونی پیش برود و الان قضاوت درباره نحوه اخلاس و افراد درگیر در آن درست نیست. هرچند درباره نفس این اختلاس می‌شود قضاوت کرد.
وی افزود: اختلاس به این بزرگی یک معضل و پدیده تاثیر گذار با بازخورهای اجتماعی است و برای مردم اهمیت دارد و باید در این مورد شفاف سازی شود. چون شفاف سازی باعث اعتماد مردم به دستگاه‌های ذی ربط می‌شود. پیگیری این مسئله جزء دغدغه‌های مردم است همان طور که معرفی مفسدان اقتصادی جزء مطالبات به حق مردم بود.

*چند بیت شعر طنز

سعید سلیمان‌پور  هم در یک شبکه اجتماعی در اینترنت نوشت:
رفیع مشهدی + امیرمنصور آریا!

رفیع(با رضا رفیع اشتباه نشود!):
عیش و محنت چون گل و شبنم به هم وابسته‌اند
خنده شادی بود با گریه غم آشنا ...
...
آریا!:

می‌کنم با طیب خاطر اختلاسات کلان
در میان «قوّه»ها دارم مگر کم آشنا؟!

وی همچنین پیشنهاد داده است که دیگر دوستان هم بیت و ابیاتی به این بیت اضافه کنند که خودش این ابیات را اضافه کرده بود:
بانک‌ها را یک به یک گشتم‌، رئیسان آمدند
شکر ایزد جملگی بودند از دم، آشنا!

اختلاس فنی ما بوده کلاً تر-تمیز
بنده با پیچ و خم این کار هستم آشنا!

من یلی نام آورم هم‌کوچه اسفندیار
نیز با همسایه داماد رستم، آشنا!


حسین حنیفیان هم این چند بیت را در ادامه این مطلب سروده است:
صفرها را چیده از اینجا الی آن سوی ماه
صفر نذری هم ضرر دارد،ببر کم آشنا!

حیف استادی چنین آب خنک نوشش شود
کاش می‌شد بیشتر با او بگردم آشنا

**آموزش 5 راه سرقت از بانک!

رضا احسان‌پور نویسنده وبلاگ پارک ممنوع هم در مطلبی طنز نوشته است:
چند روش کلی برای سرقت از بانک وجود دارد که هرکدام از آن‌ها را به اختصار توضیح می‌دهم.

*روش اول
مواد لازم:
بانک، اتومبیل تندرو همراه با کارت سوخت، انواع و اقسام اسلحه گرم و سرد (مانند:تفنگ، پاشنه‌کش، آرپیجی، گاز اشک‌آور، چاقو، تانک، ناخن‌گیر)، ماسک و یا جوراب (خوش‌بو) برای پنهان کردن چهره‌، کیسه و یا چمدان برای حمل پول‌های سرقت شده و ...
روش انجام کار:
در حالی که چهره‌ی خود را پنهان کرده‌اید، با سلاح وارد بانک می‌شوید و همه را به رگبار می‌بندید و سپس مثل احمق‌ها منتظر می‌مانید تا پلیس بیاید و شما را دستگیر کند!

* روش دوم
مواد لازم:
همان مواد لازم روش اول
روش انجام کار:
در حالی که چهره‌ی خود را پنهان کرده‌اید، با سلاح وارد بانک می‌شوید و  هیچ‌کس را به رگبار نمی‌بندید و منتظر می‌مانید تا شما را به رگبار ببندند!

* روش سوم
مواد لازم:
همان مواد لازم روش اول
روش انجام کار:
درحالی که چهره‌ی خود را پنهان کرده‌اید، با سلاح وارد بانک می‌شوید و از خیر دزدی می‌گذرید و قبل از اینکه دیگران، شما را به رگبار ببندند، خودتان، خودتان را به رگبار ببندید!

* روش چهارم
مواد لازم:
همان مواد لازم روش اول
روش انجام کار:
در حالی که چهره‌ی خود را پنهان کرده‌اید، با سلاح وارد بانک می‌شوید و از بانک با موفقیت سرقت می‌کنید!

* روش پنجم
مواد لازم:
ندارد
روش انجام کار:
سعی کنید رییس بانک بشوید و سپس از بانک اختلاس کنید!

/ 0 نظر / 4 بازدید