«بي‌بي‌سي در گزارش خبري كه اخيرا منتشر كرده، به تحريف تاريخ ايران پرداخته و رودكي - شاعر قرن سوم و چهارم هجري - را شاعر تاجيك معرفي كرده است.»

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پرس تي‌وي - شبكه‌ي خبري انگليسي‌زبان كشور - در گزارشي با عنوان «تحريف تاريخ ايران توسط بي‌بي‌سي» در اين‌باره نوشته است: «در گزارش خبري درباره‌ي مجسمه‌ي لنين در تاجيكستان كه بر روي وب‌سايت بي‌بي‌سي قرار گرفت، تاريخ ايران به واسطه‌ي اعلام تاجيك بودن رودكي، مورد تحريف قرار گرفت.»

در گزارش خبري شبكه‌ي خبري بي‌بي‌سي اين‌طور اشاره شده است كه: «كمونيست‌ها قصد دارند در زماني كه پارك محل قرار گرفتن مجسمه‌ي لنين بازسازي مي‌شود، مجسمه را به دفتر مركزي حزب كمونيست‌ منتقل كنند. در اين مكان مجسمه‌اي از رودكي - شاعر تاجيك قرن نهم ميلادي و بنيان‌گذار ادبيات تاجيك - قرار خواهد گرفت، كه معتقدند نماد ايدئولوژيك مناسب‌تري براي شهر محسوب مي‌شود.»

پرس تي‌وي در ادامه‌ي گزارش خود آورده است: «بي‌بي‌سي مي‌داند يا بايد بداند كه رودكي در حقيقت يك ايراني است (نه تاجيك) و تعداد زيادي از منابع علمي معتبر از جمله دايرة‌المعارف بريتانيكا، او را پدر مسلم شعر فارسي و اولين شاعر ايراني كه به سرودن شعر فارسي با استفاده از الفباي عربي پرداخت، مي‌دانند.

رودكي در سال 859 بعد از ميلاد مسيح (ع) در شهر رودك در خراسان ايران به‌دنيا آمد. او يك خواننده و نوازنده‌ي خوش‌ذوق محسوب مي‌شد. رودكي شاعر ويژه‌ي نصر دوم - حاكم سلسله‌ي سامانيان در بخارا - به‌شمار مي‌رفت، تا اين‌كه ناگهان، نصر دوم علاقه‌اش را به شعر از دست داد. رودكي در نهايت تنگدستي درگذشت.

در حدود صدهزار بيت به رودكي نسبت داده شده است؛ اما آن‌چه كه از او باقي مانده و در حال حاضر در اختيار ماست، كم‌تر از هزار بيت است.»